پرش لینک ها

پیشینه پژوهشی کنترل یکپارچه­ و سیستم حفاظتی برای ریزشبکه های فتوولتائیک

پیشینه پژوهشی کنترل یکپارچه­ و سیستم حفاظتی برای ریزشبکه های فتوولتائیک
فناوری­ های فتوولتائیک توجهات فراوانی را در سالیان گذشته به خود جلب نموده ­اند که این ناشی از قابلیت آنها در کاستن از مصرف سوخت­ های فسیلی و فراهم نمودن اثرات مثبت بر محیط است. تولید فتوولتائیک شکلی از ریزشبکه­ های فتوولتائیک توزیع است که درون یک سیستم توان متکی بر کاربرد کارآمد انرژی خورشیدی، یکپارچه­ سازی شده­ است [1،2].  هنگامی که آنها را با شبکه­ های توزیع متداول مقایسه می­کنیم، ریزشبکه ­های فتوولتائیک مشخصاً به لحاظ استراتژی ­های کنترلی­ و روش­های حفاظتی­ شان، متفاوت هستند [3،4]. بطور ویژه، زمانی که ریزشبکه ­های PV در مد ایزوله شروع به کار می ­کنند، ارتقای استراتژی ­های کنترلی نظیر به نظیر به عنوان عواملی مهم برای فراهم ساختن عملکردهای ریزشبکه در حالت ایزوله مد نظر قرار می­ گیرد [5]. در [6]، مؤلفین سیستم­ های کنترلی هماهنگ ­شده ­ی ولتاژ/فرکانس (V/F) و توان اکتیو و توان راکتیو (PQ) را برای هر دو مد عملیاتی در یک ریزشبکه ­ی PV که هماهنگی خوبی میان کنترل­ های اینورتر V/F (یا PQ) از خود نشان می­ داد، ارائه نمودند.
چندین استراتژی دیگر برای انتقال یکپارچه میان مدهای عملیاتی مختلف شبکه پیشنهاد شده­ است [7-9]. آنها شامل یک روش کنترلی یکپارچه برای یک ریزشبکه­ ی PV دیزل­ ژنراتور است که می­ تواند در هر دو مد عملیاتی کار کند، و بطور همزمان نیازمند هیچگونه مکانیزم تشخیص ایزوله ­شدنی نیست [7]. بطور مشابه در [8]، یک استراتژی کنترلی پیشنهاد شده ­است که دربردارنده­ ی الگوریتم کنترل وضعیت/ جبران خسارت جهت کاهش مؤثر اثرات ناشی از انتقالت میان مدهای عملیاتی شبکه و تولید پراکنده (DG) است.
استراتژی­ های کنترلی که در بالا اشاره شد، راه­ حلی عالی برای کنترل عملکرد ریز شبکه فراهم می­ نمایند. اما این استراتژی­ ها نسبتاً مستقل بوده و انعطاف و گسترش­ پذیری ضعیفی دارند، و ممکن است زمانیکه ریزشبکه حاوی تولیدات پراکنده­ ی متعدد است، این منجر به فروپاشی شبکه شود. بنابراین در اینجا نیاز است که فناوری­ های کنترل عملکرد ریزشبکه را در حالات پایدار و گذرا به شیوه ­هایی عملی ­تر، یکپارچه سازی نماییم.
افزون بر فناوری­ های کنترلی پیشرفته، ریزشبکه­ ها به سیستم­ های حفاظتی مؤثری نیز نیاز دارند [10-12]. بطور کلی بیشینه­ ی جریان اتصال کوتاه در ریزشبکه به کمتر از دو برابر جریان نامی محدود می­ شود، که این ناشی از تعداد فراوان DG های پیکربندی­ شده با دستگاه­ های رابط الکترونیک قدرت است [13]. تغییرات پخش بار و ظرفیت اتصال کوتاه بطور قابل ملاحظه­ ای تحت تأثیر مدهای عملیاتی مختلف ریزشبکه­ ها قرار می­ گیرند. به تبع آن، روش ­های حفاظتی رایج در شبکه ­های بزرگ ­مقیاس، قادر به تحقق مؤثر ریزشبکه­ ی تحت تسلط اینورترها نیست.
طیف وسیعی از روش­ های پیشرفته در متون و مقالات برای حفاظت ریزشبکه موجود است. آنها شامل این مواردند: سیستم چهارسیمه ­ی سه فازی ساده با جریان­ ها و جریان های توالی صفر مختلف هستند که جهت تشخیص خطاها در ریزشبکه مورد استفاده قرار می­ گیرند [13]؛ یک طرح حفاظتی که از هر دو مد عملیاتی برای تنظیم کردن جهت رله ­های اضافه جریان استفاد می ­ کند [14]؛ و همچنین دیگر طرح­ های حفاظتی دارای الگوریتم ­های محدودیت ولتاژی یا مشخصه ­های زمانی معکوس [15،16]. تمامی این سیستم ­ها را می ­توان به منظور پرداختن به تغیرات مکرر در ریزشبکه به کار گرفت. با اینحال، تمرکز اصلی روش ­های گفته­ شده بر حفاظت رله بوده و به تمایل دارند منابع و ابزار تنظیمی موجود در ریزشبکه­ ها (برای نمونه، سیستم­ های ذخیره ­ساز انرژی) را نادیده بگیرند. در نتیجه به کاوش بیشتر و توسعه­ ی سیستم­ های حفاظتی یکپارچه­ ی ریزشبکه نیاز است.
بسیاری از سیستم ­های آزمایشگاهی ریزشبکه که به تازگی ساخته شده­ اند بر طرح ­های حفاظتی و استراتژی­ های کنترلی اشاره ­شده تکیه دارند [17-19]. با اینحال، ریزشبکه­ هایی که با سیستم ­های حفاظتی و کنترلی پیشرفته یکپارچه ­سازی شده ­اند، توجه کمتری را به خود معطوف داشته­اند.
مقاله کامل را اینجا ببینید

دانلود مقاله لاتین

سفــــارش ترجمـــه

می خوای از فایلای با ارزشی که داری درآمد داشته باشی؟ باهامون تماس بگیر