پرش لینک ها

هماهنگ سازی رله های اضافه جریان ، جهتدار و تفاضلی برای حفاظت از سیستم ریزشبکه

هماهنگ سازی رله های اضافه جریان ، جهتدار و تفاضلی برای حفاظت از سیستم ریزشبکه
Coordination of Overcurrent, Directional and Differential Relays for the Protection of Microgrid System
هدف از هماهنگ­ سازی دستگاه ­های حفاظتی، برقراری قابلیت گزینش در بین دستگاه­ های دخیل در چندین خطای احتمالی به منظور تضمین قابلیت اطمینان و عملکرد ایمن سیستم است. در یک سیستم حفاظتی هماهنگ ­شده و کارآمد، خطاها در کوتاه­ ترین زمان ممکن حذف می ­شوند و کوچک ترین بخش سیستم دربردارنده­ ی خطای حادث، ایزوله می­ شود [19]. این را می ­توان به سادگی در یک شبکه ­ی توزیع شعاعی متداول با پخش توان غیرجهت­دار به دست آورد. در چنین سیستمی، جریان خطا در امتداد فیدر کاهش می ­یابد، و از این رو هماهنگ نمودن تنظیمات رله سرراست است.
 با اینحال، پس از اینکه ریزشبکه تشکیل شد، توپولوژی و مشخصه­ ها از شبکه ­ی توزیع شعاعی متداول بسیار متفاوت خواهند بود. این ممکن است یا در حالت متصل به شبکه و یا حالت جزیره ­ای عمل کند. حالات عملیاتی ریزشبکه­ ی دارای DG در سیستم، مشخصه­ های سیستم را به لحاظ تغییرات سطوح جریان خطا و پخش توان دو طرفه (که موجب تهدیداتی برای عملکرد ایمن و مطمئن ریزشبکه می­ شود) تغییر می ­دهد. در صورتی که ریزشبکه از شبکه­ ی توزیع متداول گرفته شده ­باشد، دستگاه­ های حفاظتی موجود همچون رله های اضافه جریان غیرجهت­دار، فیوزها و ریکلوزرها، امروزه موضوع مسائل هماهنگ ­سازی هستند، زیرا شمار عظیمی  از تولیدات پراکنده به شبکه اضافه شده­ اند. افزون براین، عدم هماهنگ­سازی حفاظتی، همانند فیوز – فیوز، ریکلوزر- فیوز، بریکر -بریکر و رله-رله می­ توانند بطور قابل ملاحظه ­ای تحت تأثیر قابلیت اطمینان سیستم توزیع قرار گیرند. حتی اگر حفاظت OC را بتوان جهت حفاظت از شبکه تا اندازه­ ای مورد استفاده قرار داد، نمی ­توان قابلیت اطمینان را در تمامی زمان­ ها، بویژه با DG های بزرگ و DG هایی که بطور تصادفی در شبکه جای گرفته ­اند، تضمین کرد. افزون براین، برای یک سیستم ریزشبکه­ با پخش توان دو طرفه، هماهنگ ­سازی دستگاه ­های حفاظتی پیچیده ­تر است [20]. براساس مرجع [21]، برای یک ریزشبکه، تکیه بر رله­ های حفاظتی با استفاده از تکنیک­ های متداول، مشکلات خاصی به علت اثرات تغذیه­ ای بر خطا از منابع پایین ­دستی و نیز  تفاوت ­های قابل ملاحظه میان حالات عملیاتی متصل به شبکه­ ی برق اصلی و جدا از شبکه، ایجاد می ­نماید. برای درجات نفوذ بالای DG ها، هماهنگ ­سازی حفاظتی تا حد زیادی تحت تأثیر تغییر سطح جریان خطا و قطع نادرست احتمالی، نقطه ­ی کور حفاظتی، جداسازی نامطلوب شبکه و خارج شدن ریکلوزرها از حالت همزمانی، قرار می­ گیرد.
بنابراین، وابستگی به رله های اضافه جریان فاقد قابلیت حساسیت جهتی ناکافی بوده و بایستی استراتژی جدیدی جهت اطمینان از عملکرد ریزشبکه مورد بررسی قرار گیرد. چنین به نظر می ­رسد که ترکیب نمودن رله­ های متعدد پتانسیل خوبی در حل مسائل حفاظتی مرتبط با پیاده سازی ریزشبکه دارد. با اینحال، رله­ های مختلف که مشخصه ­های متفاوتی دارند، به استراتژی مناسبی برای هماهنگ ­سازی جهت فراهم نمودن قابلیت عملیاتی موفقیت­ آمیز ریزشبکه­ ها، نیاز دارند.

سفــــارش ترجمـــه

دانلود مقاله لاتین

مقاله کامل را اینجا ببینید

می خوای از فایلای با ارزشی که داری درآمد داشته باشی؟ باهامون تماس بگیر